Gdzie i kiedy stosuje się płyty drogowe?
Płyty drogowe są jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów w przemyśle drogowym. Wykonywane są z najwyższej jakości betonu zbrojonego, dzięki czemu są bardzo trwałe. Charakteryzuje je również łatwość montażu oraz duża wszechstronność zastosowania. Dodatkowo dobrej jakości płyty drogowe nie są bardzo kosztowną inwestycją. Nie ulegają odkształceniom, nie kruszą się, wytrzymują intensywne ściskanie, nie wchłaniają wilgoci, są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. To wszystko sprawia, że wykorzystuje się je naprawdę często.
Gdzie znajdują zastosowanie płyty drogowe?
Jak sama nazwa wskazuje, płyty drogowe mogą być wykorzystywane do tworzenia dróg tymczasowych. Świetnie sprawdzają się w przypadku placów budowy czy dopiero co tworzonych osiedli deweloperskich. Duża trwałość sprawi, że nawet duże obciążenie pod postacią samochodów ciężarowych i sprzętu ciężkiego nie spowoduje uszkodzeń. Niekiedy płyty drogowe układa się, aby stanowiły nawierzchnię przeznaczoną do składowania na niej materiałów budowlanych. Dzięki temu produkty nie mają styczności z glebą i wilgocią.
Z płyt drogowych można wykonywać również stały podjazd do domu czy drogę dojazdową. Bardzo często te elementy wykorzystuje się również do stworzenia parkingu dla floty samochodowej czy sprzętów ciężkich. Ich zastosowanie jest praktycznie bezproblemowe, jednej płyty można używać wielokrotnie. Dzięki nim powierzchnie i drogi asfaltowe są chronione przed zniszczeniem lub uszkodzeniem.
Z płytami drogowymi można spotkać się także w miejscach, gdzie zazwyczaj pojawiały się kałuże i duża ilość błota. Ich ułożenie ułatwia pieszym wygodne przejście. Ten rodzaj płyt wykorzystuje się również w sytuacjach awaryjnych, kiedy doszło do uszkodzenia nawierzchni i konieczne jest natychmiastowe znalezienie rozwiązania.